Warto przypomnieć gen. Juliusza Rómmla, jednego z wielu zapomnianych dowódców, którym zawdzięczamy niepodległość. Był on dowódcą kontrowersyjnym, zasłynął pokonaniem 1 Armii Konnej Budionnego w wojnie polsko-bolszewickiej, natomiast podczas kampanii wrześniowej porzucił swoich żołnierzy na polu bitwy. W 1945 r. przyłączył się do komunistów.

Pierwsza wzmianka o Antuzowie (lit. Antazavė) pochodzi z 1650 roku. Mówi ona, że dobra o tej nazwie, leżące w pobliżu Rakiszek, należały do Mikołaja Ginwił Piotrowskiego (ok. 1600-1657) herbu własnego, ciwuna wileńskiego i kuchmistrza litewskiego, dworzanina króla Władysława IV i Jana Kazimierza, ożenionego 8 sierpnia 1632 roku z byłą dwórką królowej Konstancji, drugiej żony króla Zygmunta III Wazy - Małgorzatą Konstancją Wolff von  Lüdinghausen (1600-1664).

Alfred Rosenberg [ur. 12 stycznia 1893 w Rewlu (czyli w Tallinnie - dziś stolica Estonii), zm. 16 października 1946 w Norymberdze] – zbrodniarz niemiecki, jeden z najbardziej wpływowych nazistów, twórca najważniejszych teorii rasistowskich narodowego socjalizmu oraz minister Rzeszy do spraw okupowanych terytoriów wschodnich.

 

Litwini swoje święto niepodległości nazwali Dniem Odrodzenia Państwa i obchodzą je 16 lutego. To rocznica podpisania przez Radę Litewską (Tarybę) aktu wzywającego społeczność międzynarodową do uznania litewskiej niepodległości. Oryginalny dokument, podpisany 16 lutego 1918 r., był uznawany od 1940 r. za zaginiony, jednak został odnaleziony w 2017 r. w dyplomatycznym archiwum Niemiec.

Strona 1 z 2

Wydawca: Towarzystwo Inicjatyw Kulturalnych - akant.org